Awards

The Michigan Engineering Alumni Awards

Michigan Engineering has established a recognition program to honor those alumni who personify the College’s tradition of excellence.  There are four categories of awards presented annually during our homecoming celebration.

  • The Alumni Medal: Presented to one alumnus/a who has shown extraordinary achievement in their field and brought distinction to Michigan Engineering. It is the highest accolade awarded by the Michigan Engineering Alumni Board. Alumni Medal Nomination Form
  • The Distinguished Alumni Service Award: Presented to one alumnus/a who has generously volunteered service to further College projects and activities. Distinguished Service Award Nomination Form
  • The Outstanding Recent Alumni Award: Recognizing the meritorious contributions by an alum in the early stages of his/her career. Recipients have either graduated from Michigan Engineering within the last ten years or are no more than 35 years old. Recipients are selected based on their demonstrated leadership skills, professional contribution and service to the community or Michigan Engineering. Outstanding Recent Alumni Award Nomination Form
  • The Alumni Merit Awards: Recognizing distinction at the department level, one to be presented from each academic department.  Send an email directly to the associated Department Chair for consideration.  Link to departments page.

Deadline for nominations is April 30th, 2018.

2017 Award winners will be announced on October 26th, 2017.


2017 Winners Alumni Award Honorees

Alumni Medal top

The Alumni Medal is presented to an individual who has achieved extraordinary success, bringing distinction to the awardee and the College. It is the highest honor awarded by the Michigan Engineering Alumni Board.

2017 Alumni Medal Honoree: Kristine Svinicki

Kristine Svinicki HeadshotThe Honorable Kristine L. Svinicki was designated Chairman of the U.S. Nuclear Regulatory Commission (NRC) by President Donald J. Trump on January 23, 2017. She was sworn in for her third term as a Commissioner to a term ending on June 30, 2022. Her previous terms as a Commissioner began on March 28, 2008, and July 1, 2012.

Chairman Svinicki has a distinguished career as a nuclear engineer and policy advisor, working at the state and federal levels of government, and in both the legislative and executive branches. Before joining the NRC, Svinicki spent over a decade as a staff member in the United States Senate advancing a wide range of policies and initiatives related to national security, science and technology, and energy and the environment. She also served as a professional staff member on the Senate Armed Services Committee where she was responsible for the Committee’s portfolio of defense science and technology programs and policies, and for the atomic energy defense activities of the U.S. Department of Energy, including nuclear weapons, nuclear security, and environmental programs.

Previously, Svinicki worked as a nuclear engineer in the U.S. Department of Energy’s Washington, D.C. Offices of Nuclear Energy, Science and Technology, and of Civilian Radioactive Waste Management, as well as its Idaho Operations Office, in Idaho Falls, Idaho. Before that, she was an energy engineer with the State of Wisconsin at the Wisconsin Public Service Commission in Madison, Wisconsin.

Born and raised in Michigan, Svinicki earned a bachelor’s degree in nuclear engineering from the University of Michigan in 1988. She is a longstanding member of the American Nuclear Society and the Society has twice honored her with its Presidential Citation in recognition of her contributions to the nuclear energy policies of the United States. Chairman Svinicki was named Woman of the Year by the Women’s Council on Energy and the Environment
in 2013. She was selected as a Stennis Congressional Fellow of the 108th Congress, as a Brookings Institution Legis Congressional Fellow in 1997, and as the University of Michigan College of Engineering Alumni Society Merit Award recipient for Nuclear Engineering and Radiological Sciences in 2009.

Distinguished Service Award top

The Alumni Distinguished Service Award is presented to an individual who has given generously of time and talent to further College projects and activities.

2017 Distinguished Service Award Honoree: Tarolyn Buckles

tarolyn buckles headshotMs. Tarolyn Buckles is President and CEO of Onyx Enterprise, Inc. Onyx Enterprise, Inc. is a certified woman and minority owned engineering consulting firm headquartered in Detroit, Michigan and an office in Cleveland, OH and Atlanta Georgia. Onyx will be expanding geographically with offices opening soon in Dallas, TX. Ms. Buckles is a graduate of the University of Michigan Civil Engineering Structures. She has worked 29 years in the civil engineering industry.

As a Civil Engineer and Project Manager Ms. Buckles worked for MDOT, Waste Management, ARCADIS, and METCO. Onyx Enterprise, Inc. was established in 2007 and launched full-time in 2011. Onyx signature projects are M-1 Rail, I-94 Bridge Municipal Utility design, the Detroit Water and Sewerage Department Technical Advisor, Great Lakes Water Authority Wastewater Master Plan and Lake Huron WTP Miscellaneous Mechanical Improvements, Wayne County Airport Berry Terminal Demolition-QA/QC and Safety Manager, and Northeast Ohio Regional Sewer District Hydraulic Modeling Projects. Onyx has experienced consistent growth each year with an increase in staff from 4 to 7 employees and 50% increase in net profits each year.

Ms. Buckles is alumni of the Goldman Sachs 10,000 Small Business prestigious program, the SBA Emerging Leaders, the Turner Construction Management program, and Barton Marlow MentorMe MMSDC, and Inforum Masters Class programs in Detroit. Ms. Buckles also serves on three (3) Boards: Michigan Virtual Charter School Board Treasurer, University of Michigan College of Civil Engineering Board member, and University of Michigan Engineering Alumni Board (MEAB) Board member. She is the Co-Founder and Chair of National Association of Minority Consulting Engineers (NAMCE) – Detroit Chapter and also active in many organizations American Council of Engineering Companies (ACEC), National Society of Black Engineers (NSBE) Detroit Professionals Past Chair; National Organization of Minority Architects-NOMA; Co-Founder of Coalition of Minority Professional Engineering Societies (NSBE, SWE, SHPE), COMPES – Detroit, MI; and Co-Founder of COBO Coalition of Black Organizations – now known as Black Affinity Group; and COMTO Coalition of Minority Transportation Officials.

Outstanding Recent Alumni Award top

The Alumni Recent Engineering Graduate Award is presented to an individual who has contributed substantially to a field within ten years of graduation, or who is 35 years old or younger.

2017 Outstanding Recent Alumni Award Honoree: Geoffrey West

Dr. West has an extensive amount of experience in a broad range of medical and health physics areas. After service with both the Department of Energy and the U.S. Nuclear Regulatory Commission in a variety of technical and regulatory roles, Dr. West spent several years in private practice with Phoenix Technology Corporation as a Senior Medical Physicist and Director of MRI Operations. Dr. West then went on to found West Physics (coincident with starting his Ph.D. studies at Michigan), which over the past 15 years has become the largest nationwide provider of diagnostic medical physics consulting and testing services. West Physics has built a reputation for helping healthcare organizations, accreditation bodies and government entities with complex health and medical physics needs throughout the United States and beyond. Clients included such respected institutions as Stanford Hospitals, the Cleveland Clinic, GE Healthcare, Royal Philips, and the Joint Commission. West Physics also now operates the largest accredited diagnostic medical physics residency program in the United States.

Among his other activities and accomplishments, Dr. West has been the recipient of the NRC’s Special Act Award; has participated in U.S. nuclear diplomatic negotiations at the International Atomic Energy Agency in Vienna, Austria; has delivered the keynote address to the National Conference of Radiation Control Program Directors; has presented numerous seminars on diagnostic imaging quality assurance and radiation dose reduction; and is the holder of a United States Patent.

In addition to his many other responsibilities, Dr. West has served as an advisor to the Joint Commission on image quality and radiation safety issues, most recently providing technical advice related to the 2015 Joint Commission Imaging Standards changes. Dr. West also serves on the Standards Committee for RadSite, a CMS-approved imaging accreditation body; as the Chair of the AAPM Professional Survey Subcommittee; and on the External Advisory Board of the University of Michigan’s School of Nuclear Engineering and Radiological Sciences (currently the top-ranked graduate nuclear engineering program in the U.S.).

Dr. West is originally from Atlanta, Georgia.

Department Merit Awards top

daniel scheeres headshot
Aerospace Engineering
Daniel Scheeres
Professor and Chair, Aerospace Engineering Sciences
University of Colorado Boulder
Predrag Sukovic headshot
Biomedical Engineering
Predrag Sukovi
Co-founder, President and CEO
Xoran Technologies Inc.
Mark Trudea headshot
Chemical Engineering
Mark Trudeau
President and CEO
Mallinckrodt Pharmaceuticals
jim fausone headshot
Civil and Environmental Engineering
Jim Fausone
Managing Partner
Fausone Bohn, LLP
Climate and Space Sciences and Engineering
Andrew Humphrey
Meteorologist & Reporter
WDIV-TV
Kunle olukotun headshot
Computer Science and Engineering
Oyekunle (‘Kunle’) Olukotun
Professor Electrical Engineering & Computer Science
Stanford Unviersity
Electrical and Computer Engineering
Andrew Farah
Chief Technology Architect, Autonomous Systems
General Motors Company
Industrial and Operations Engineering
Gary Verplank
Co-Founder and CEO
Shape Corporation
Integrative Systems + Design
Tahira Reid
Assistant Professor, School of Mechanical Engineering
Purdue University
kim flesner headshot
Materials Science and Engineering
Kim Flesner
Principal
Stress Engineering Services, Inc.
Mechanical Engineering
Yudong Chen
President
Bosch (China) Investment Ltd.
Naval Architecture and Marine Engineering
Brant and Connie Savander
Owners
Maritime Research Associates, LLC
Nuclear Engineering and Radiological Sciences
Jong Kyung Kim
Professor, Nuclear Engineering
Hanyang University

Past Award Winners top

Alumni Medal

  • 2016: Michael Stonebraker
  • 2015: Ashraf Dahod (BSE EE ’72)
  • 2014: William K. (Bill) Hall (BSE AERO ’65, MBA ’67, MS ’68, PhD ’69)
  • 2013: Feyyaz Berker (MSE CE ’48) and Ali Nihat Gokyigit (MSE CE ’48)
  • 2012: Wataru Mizumachi (NERS)
  • 2011: Peter S. Fuss (EE)
  • 2010: Harold Sperlich (IOE)
  • 2009: Ernest S. Kuh (EECS)
  • 2008: John Seely Brown (CompSci)
  • 2007: Brigadier General James A. McDivitt (AA)
  • 2006: Arden L. Bement (Metallurgical Eng.)
  • 2005: Donald C. Graham (IOE & ME)
  • 2004: Charles M. Vest (ME)
  • 2003: Eric M Aupperle (EECS, NERS, & AERO)
  • 2002: General Paul J. Kern (ME & CEE)
  • 2001: Irma M. Wyman (EECS)
  • 2000: William N. Joy (EECS)
  • 1999: James R. Mellor (EECS)
  • 1998: John L. Tishman (EECS)
  • 1997: Robert J. Vlasic (IOE)
  • 1996: Jerome L. Goldman (NAME)
  • 1995: Emerson Kampen Kampen (CHEM)
  • 1995: Gordon J. VanWylen (ME)
  • 1994: Tawfiq N. Khoury (CEE)
  • 1993: Willis M. Hawkins (AERO)
  • 1992: Carl A Gerstacker (CHEM)

Distinguished Alumni Service Award

  • 2016: W. David Tarver
  • 2015: Steve Carnevale (BSE ’78)
  • 2014: Ken Snodgrass (BSME & MSE)
  • 2013: Ann Voshel (CEE)
  • 2012: Marc Weiser (AERO)
  • 2011: Edward Boesiger (ME)
  • 2010: Peter Lederman (CHEM)
  • 2009: Jerry W. Levin (EECS, Math)
  • 2009: Kevin O’Connor (EECS)
  • 2008: Edward Moon (ME)
  • 2007: James Fausone (ENV & AOSS)
  • 2006: Robert D. Scott (EECS)
  • 2005: Raymond Frank Decker (MSE & CHEM)
  • 2004: Charles S. Hutchins (ME)
  • 2003: H. Carl Walker (CEE)
  • 2002: Jon R Holt (IOE)
  • 2001: Robert C. Graham (NAME)
  • 2000: Goff Smith (IOE)
  • 1999: Paul S. Bigby (ME)
  • 1998: Brigadier General James A. McDivitt (AERO)

Outstanding Recent Alumni Award

  • 2016: Kristine Madden
  • 2015: Garlin Gilchrist II (BSE CompE ’05)
  • 2014: Jon Oberheide (CSE)
  • 2013: Shawn Hunter (ChemE)
  • 2012: Patrick Finn (NAME)
  • 2011: Michael D. Lepech (CEE)
  • 2010: Nick Yang (EECS)
  • 2009: Michael McCorquodale (EECS)
  • 2008: Shawn Ward (ME)
  • 2007: Alan Steremberg (CE)
  • 2006: G. Robert Malan (CS)
  • 2005: Jennifer Rexford (EECS)
  • 2004: Anthony M. Fadell (CS)
  • 2003: Jennifer Starrman Macks (CEE)
  • 2002: Lawrence E. Page (CS)

Alumni Merit Awards

2016

  • 2016: Jennifer Duke (AERO)
  • 2016: V. Kadir Kadhiresan (BME)
  • 2016: Warren D. Seider (ChE)
  • 2016: Carlos F. Daganzo (CEE)
  • 2016: Elena Adams (CLaSP)
  • 2016: Gregory “Joz” Joswiak (CSE)
  • 2016: Meera Sampath (ECE)
  • 2016: Norman C. Harbert (IOE)
  • 2016: Anna-Maria Rivas McGowan (ISD)
  • 2016: Aaron Crumm (MSE)
  • 2016: J. Karl Hedrick (ME)
  • 2016: Rick S. Spaulding (NAME)
  • 2016: Marvin L. Adams (NERS)

2015

  • 2015: Robert Meyerson (AERO)
  • 2015: Richard (Dick) Wagenmaker (CLaSP)
  • 2015: Dianna Cody (BME)
  • 2015: Laurie Altman (CHEM)
  • 2015: Jeffrey Jozwiak (CEE)
  • 2015: Michael Rhodin (CSE)
  • 2015: Richard Wallace (ECE)
  • 2015: Ryan Pereira (ISD)
  • 2015: Bill Johnson (IOE)
  • 2015: Paul Nuyen (ME)
  • 2015: Donald Nolan (MSE)
  • 2015: Todd Grove (NAME)
  • 2015: Todd Wareing (NERS)

2014

  • 2014: Debra Facktor Lepore (AERO)
  • 2014: Joseph P. Mancewicz (AOSS)
  • 2014: Scott I. Merz (BME)
  • 2014: William A. Wulfsohn (CHEM)
  • 2014: John C. Crittenden (CEE)
  • 2014: Peter K. Lee (CSE)
  • 2014: Babak A. Parviz (ECE)
  • 2014: Panayotis Georgiopoulos (ISD)
  • 2014: Betty P. Chao (IOE)
  • 2014: Carla J. Bailo (ME)
  • 2014: Paul E. Krajewski (MSE)
  • 2014: Robin P. White (NAME)
  • 2014: Paul Fessler (NERS)

2013

2012

2011

  • 2011: Alfred M. Worden (AERO)
  • 2011: Michael S. Halpert (AOSS)
  • 2011: Monique K. Mansoura (BME)
  • 2011: Paul F. Werler (CHEM)
  • 2011: Jennifer Starrman Macks (CEE)
  • 2011: Mark J. Abel (CSE)
  • 2011: Syed B. Ali (ECE)
  • 2011: Ranvir K. Trehan (IOE)
  • 2011: Jan Michelle Santerre (Interdisciplinary)
  • 2011: Dawn A. Bonnell (MSE)
  • 2011: Patrick V. Farrell (ME)
  • 2011: Steven M. Byle (NAME)
  • 2011: John E. Kelly (NERS)

2010

  • 2010: Paul R. Adams (AERO)
  • 2010: Nathan Schwadron (AOSS)
  • 2010: James Pipe (BME)
  • 2010: G. Paul Horst (CHEM)
  • 2010: Khalil Atasi (CEE)
  • 2010: Timothy Howes (CSE)
  • 2010: Frederick Bolander (ECE)
  • 2010: Marlin Thomas (IOE)
  • 2010: Kenneth G. Warner (Interdisciplinary)
  • 2010: Ronald Molitor (ME)
  • 2010: James Speck (MSE)
  • 2010: Jeffrey Geiger (NAME)
  • 2010: Charles Schrock (NERS)

2009

  • 2009: Elmer Gilbert (AERO)
  • 2009: Christopher Bedford (AOSS)
  • 2009: Patrick Crane (BME)
  • 2009: Usama Fayyad (CSE)
  • 2009: Thomas Gougeon (CHEM)
  • 2009: David H. Gustafson (IOE)
  • 2009: Charles Newman (Interdisciplinary)
  • 2009: Nino Masnari (ECE)
  • 2009: Leonard Miller (MSE)
  • 2009: Raymond B. Pittman (ME)
  • 2009: Xin Sun (NAME)
  • 2009: Kristine Svinicki (NERS)

2008

  • 2008: Kedrick D. Adkins, Jr. (IOE)
  • 2008: James W. Albers (BME)
  • 2008: Randal E. Bryant (CSE)
  • 2008: Kevin Hann Chang (MSE)
  • 2008: David E. Cole (ME)
  • 2008: Don Cook (NERS)
  • 2008: Diane T. Finegood (CHEM)
  • 2008: Mehdi Hatamian (ECE)
  • 2008: Brian G. Heikes (AOSS)
  • 2008: Bruce S. Rosenblatt (NAME)
  • 2008: Frank M. Transue (CEE)
  • 2008: Dick Yeung (AERO)

2007

  • 2007: Karen Albrecht (AERO)
  • 2007: Spencer Bement (BIO)
  • 2007: Harry Benford (NAME)
  • 2007: Nancy Benovich Gilby (CSE)
  • 2007: Lee Boysel (EECS)
  • 2007: Keith Cooley (NERS)
  • 2007: Bruce Dorfman (CEE)
  • 2007: Jody Hall (MSE)
  • 2007: Richard Heglin (ME)
  • 2007: Greg Jenkins (AOSS)
  • 2007: Mary Petrovich (IOE)
  • 2007: James Street (CHEM)

2006

  • 2006: Robert L. Bratzler (CHEM)
  • 2006: Won Suk Cho (MSE)
  • 2006: George I. Haddad (EE)
  • 2006: Richard J. Haller (CEE)
  • 2006: Wallace J. Hopp (IOE)
  • 2006: John G. LaFond (AERO)
  • 2006: Thomas P. Mackey (NAME)
  • 2006: Jeff Masters (AOSS)
  • 2006: Chang Kue Park (NERS)
  • 2006: Daniel P. Siewiorek (CS)
  • 2006: Mark Sutter (BIO)
  • 2006: Raymond Wilcox (ME)

2005

  • 2005: Nikolas A. Bletsos (AERO)
  • 2005: Richard, Jr. Broad (NAME)
  • 2005: Lawrence D. Burns (IOE)
  • 2005: Doris E. Engibous (CHEM)
  • 2005: Thomas Frederick Knoll (NERS)
  • 2005: Frederick J. Leonberger (EE)
  • 2005: Timothy M. Manganello (ME)
  • 2005: Thomas Newhof (CEE)
  • 2005: Robert D. Pehlke (MSE)
  • 2005: John W. Sanguinetti (CS)
  • 2005: Jeffrey P. Thayer (AOSS)
  • 2005: Gregg E. Trahey (BIO)

2004

  • 2004: Karl G. Bartscht (IOE)
  • 2004: David Johns DeWitt (CS)
  • 2004: William W. Graessley (CHEM)
  • 2004: Marshall G. Jones (ME)
  • 2004: John R Keough (MSE)
  • 2004: Thomas Alan Mehlhorn (NERS)
  • 2004: Martin G. Mlynczak (AOSS)
  • 2004: Robert G. Radwin (BIO)
  • 2004: Lester Rosenblatt (NAME)
  • 2004: Kenneth H. Stokoe (CEE)
  • 2004: Jack L. Walker (EE)
  • 2004: Charla Ann (Kamm) Wise (AERO)

2003

  • 2003: John W. Collins (ME)
  • 2003: Joel S. Levine (AOSS)
  • 2003: Arthur S. Nicholas (CHEM)
  • 2003: Robert J. Patton (AERO)
  • 2003: W. Peter Cherry (IOE)
  • 2003: Walden C. Rhines (MSE)
  • 2003: Michael R. Stonebraker (CS)
  • 2003: Robert J. Trew (EE)
  • 2003: Paul J. Turinsky (NERS)
  • 2003: Paris Genalis (NAME)
  • 2003: Burks Oakley (BIO)
  • 2003: Gui Ponce de Leon (CEE)

2002

  • 2002: Claudia J. Alexander (AOSS)
  • 2002: Thomas E. Brady (MSE)
  • 2002: Stuart W. Churchill (CHEM)
  • 2002: Stephen C. De Brock (AERO)
  • 2002: Paul L. Freedman (CEE)
  • 2002: Steven A. Goldstein (BIO)
  • 2002: Ernest K. Jacquet (NAME)
  • 2002: Michael E. Korybalski (ME)
  • 2002: Ellen M. Leonard (NERS)
  • 2002: Erhan Cinlar (IOE)
  • 2002: Kevin O’Connor (CS)
  • 2002: Robin Arthur Rutenbar (EE)

2001

  • 2001: John M. Carpenter (NERS)
  • 2001: Tenho .S Connable (CHEM)
  • 2001: Richard L. Crandall (EE)
  • 2001: Leo J. Donner (AOSS)
  • 2001: Ray W. Judson (CEE)
  • 2001: Roger W. Kallock (IOE)
  • 2001: Hun C. Kim (NAME)
  • 2001: Jack R. Lousma (AERO)
  • 2001: Bruce E. Nourse (CS)
  • 2001: David A. Vogel (BIO)
  • 2001: Christopher Dingell (MSE)
  • 2001: Wen-Ying Tsai (ME)

2000

  • 2000: John E. Cashman (AERO)
  • 2000: Fred M. Gibbons (EECS)
  • 2000: Kenneth A. Jones (NERS)
  • 2000: John A. Muckstadt (IOE)
  • 2000: Alfred L. Nuttall (BIO)
  • 2000: Charles R. O’Melia (CEE)
  • 2000: Max E. Pettibone (CHEM)
  • 2000: Anne P. Rowe (MSE)
  • 2000: Edward L. Shearer (NAME)
  • 2000: Stanley C. Solomon (AOSS)
  • 2000: Charles M. Vest (ME)

1999

  • 1999: Robert M. Brown (IOE)
  • 1999: Lawrence B. Evans (CHEM)
  • 1999: James A. Fici (NERS)
  • 1999: Robert A. Fuhrman (AERO)
  • 1999: Frank J. Iarossi (NAME)
  • 1999: Gloria J. Jeff (CEE)
  • 1999: Ernest O. Kirkendall (MSE)
  • 1999: Bernard J. Lacroute (EECS)
  • 1999: Gregg K. McPherson (BIO)
  • 1999: Robert H. Transou (ME)
  • 1999: Joseph J. Tribbia (AOSS)

1998

  • 1998: Manuel L del Valle (CHEM)
  • 1998: Vincent P. Drnevich (CEE)
  • 1998: Arnold J. Galloway (AERO)
  • 1998: Vincent T. Gorguze (MSE)
  • 1998: William J. Heetderks (BIO)
  • 1998: Robert E. Kramek (NAME)
  • 1998: Jerry W. Levin (EECS)
  • 1998: Ralph E. Reins (IOE)
  • 1998: M. John Robinson (NERS)
  • 1998: Ward O. Winer (ME)
  • 1998: Jeng-Hwa Yee (AOSS)

1997

  • 1997: Clement R. Arrison (EECS)
  • 1997: Louis H.T. Dehmlow (CHEM)
  • 1997: Dean K. Hanink (MSE)
  • 1997: Robert L. Hirsch (NERS)
  • 1997: James W. Hubbell (CEE)
  • 1997: Walter H. Olson (BIO)
  • 1997: G. Keith Richey (AERO)
  • 1997: James M. Russell (AOSS)
  • 1997: William P. Sommers (ME)
  • 1997: Philip Field Spaulding (NAME)
  • 1997: John E. Utley (IOE)

1996

  • 1996: Richard A. Auhll (AERO)
  • 1996: James D. Engels (IOE)
  • 1996: Charles S. Hutchins (ME)
  • 1996: Thomas M. Keinath (CEE)
  • 1996: Peter B. Lederman (CHEM)
  • 1996: David E. Liddle (EECS)
  • 1996: Thomas D. Ryan (NERS)
  • 1996: Peter G. Schmidt (NAME)
  • 1996: Theo F. Sharp (MSE)
  • 1996: Jack H. Waite (AOSS)

1995

  • 1995: Eugene W. Bierly (AOSS)
  • 1995: David C. Breiholz (CEE)
  • 1995: Jere H. Brophy (MSE)
  • 1995: Peter S. Fuss (EECS)
  • 1995: James F. Goodrich (NAME)
  • 1995: Carroll J. Haas (ME)
  • 1995: Ieum Ieumwananontha (CHEM)
  • 1995: C. Robert Kidder (IOE)
  • 1995: George M. Skurla (AERO)
  • 1995: Robert B. Stephenson (NERS)

1994

  • 1994: Curtis E. Bottum, Jr (CEE)
  • 1994: Frederick W. Buckman (NERS)
  • 1994: John C. Couch (NAME)
  • 1994: Raymond F. Decker (MSE)
  • 1994: Gerald J. Keeler (AOSS)
  • 1994: Myun W. Lee (IOE)
  • 1994: Roger L. McCarthy (ME)
  • 1994: David G Messerschmitt (EECS)
  • 1994: John D. Warner (AERO)
  • 1994: J. Louis York (CHEM)

1993

  • 1993: Arden L. Bement (MS)
  • 1993: Robert J. Buckler (ME)
  • 1993: Samuel H. Fuller (EECS)
  • 1993: Jerome L. Goldman (NAME)
  • 1993: Philip G. Hall (CEE)
  • 1993: Richard C. Jelinek (IOE)
  • 1993: George Pilko (CHEM)
  • 1993: Raymond G. Roble (AOSS)
  • 1993: Hans Weichsel (AERO)
  • 1993: Sidney Yip (NERS)

1992

  • 1992: Richard E. Balzhiser (CHEM)
  • 1992: Donald N. Frey (MSE)
  • 1992: Willis M. Hawkins (AERO)
  • 1992: Roger A. Heimbuch (ME)
  • 1992: Thom J. Hodgson (IOE)
  • 1992: James F. Kasting (AOSS)
  • 1992: Raymond Pearlson (NAME)
  • 1992: Joseph E. Rowe (EECS)
  • 1992: John F. Ullrich (NERS)
  • 1992: H. Carl Walker (CEE)